30 września, 2021

Kalisz 2 Gród wczesnopiastowski

29 września 2021. Stanowisko archeologiczne, muzeum i częściowa rekonstrukcja ważnego grodu powstałego około połowy IX wieku na terenie obecnej dzielnicy Kalisz Zawodzie. Przypuszcza się, że to z tych okolic rozpoczęła się ekspansja rodu Piastów. Ważna siedziba książąt piastowskich - tu został pochowany Mieszko III Stary i jego syn. 

Wejście przez rekonstrukcję bramy obronnej i ostrokołu (z zewnątrz i od środka):



Przed bramą fosa (mocno zarośnięta) i dłubanka (łódka wydłubana w jednym pniu): 

Makieta grodu, stan z przełomu XII i XIII wieku (w tyle widać odtworzony mały kamienny kurhan, to wzgórze było przed powstaniem grodu miejscem pochówków całopalnych):


Oprócz wałów ziemnych, ostrokołu i chat (nie natrafiono do tej pory na miejsce pałacu książęcego) romańska kolegiata p.w. św. Pawła, ufundowana przez Mieszka III około 1155; jej makieta:

Według odnalezionych śladów jej fundamentów odtworzono nadziemie:


oraz położenie ołtarza i dwu pochówków:



Według legendy Mieszko III i Mieszko Mieszkowic zostali pochowani w złotych trumnach. Archeologowie znaleźli na miejscu pochówków kawałeczki pozłacanej blachy.

Gród został zniszczony i obrabowany w 1233 roku po śmierci Mieszka III (1202) przez Henryka Brodatego, który założył nowy gród na miejscu obecnego centrum Kalisza. Do przeniesienia grodu przyczyniła się też rzeka Prosna zmieniając koryto. Ostatecznego zniszczenia starego grodu dokończyli Krzyżacy w 1331, którzy zburzyli kamienny romański kościół (nowego Kalisza nie zdobyli; bywali też pod jego murami Rusini z Wołynia, wezwani przez walczących miedzy sobą Piastów; odeszli zabierając z sobą "mnóstwo czeladzi i szlachetnych kobiet" (Kronika Wołyńska) jako okup za odstąpienie od oblężenia).

Rekonstrukcja drugiej bramy wjazdowej, widać też wyraźnie resztki wałów ziemnych:


Kilka modeli piastowskich kosiarek do trawy:



No i chaty na podgrodziu:


Ta najmniejsza została zbudowana dokładnie na obrysie chaty sprzed 800 lat:

Wewnątrz przykłady piastowskich technologii, też wojennych:


Ale i nowsze technologie można zauważyć:

I jeszcze coś wyglądającego na dziko-świnię (stary to czy nowy pomysł?):


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz