30 marca, 2024

Uxmal I

28 luty 2024. Nocujemy w dużym hotelu położonym w selwie blisko strefy archeologicznej Uxmal. Wczesna pobudka, o świcie widzę z balkonu wystające nad selwę wiekowe budynki Majów:



Po wejściu do strefy archeologicznej natykamy się od razu na ważny w miastach Majów obiekt: cysternę na wodę:

 

Zbieranie wody na okres pory suchej to był problem większości miast Majów, zwłaszcza na Jukatanie. W szczególnie trudnej sytuacji było Uxmal, bo pobliżu nie ma żadnych odkrytych źródeł wody. Centralny otwór tego łapacza wody deszczowej prowadzi do głębokiej podziemnej cysterny. Na terenie Uxmal naliczono dziesięć takich zbiorników. Poza tym w miastach Majów powierzchnia wszystkich placów i dróg była zabezpieczona wylewką wapniową zapobiegającą wsiąkaniu wody deszczowej w grunt i kierującą ją do takich cystern (obecnie nie ma już na ogół śladów po tej powierzchniowej warstwie). W tyle widoczna Piramida Wróżbity (Wróża?), bardzo piękny obiekt, który warto obejrzeć z różnych stron:












Piramida Wróżbity jest też nazywana Piramidą Karła, który miał zbudować ją w ciągu jednej nocy jako potwierdzenie swojej magicznej mocy.

Obok tej piramidy znajduje się tzw. Czworobok Mniszek, tak się skojarzył Hiszpanom. Prawdopodobnie były to budynki administracyjne:








Charakterystyczne dekoracje stylu Puuc (od nazwy tego regionu Jukatanu) to bogato zdobione geometrycznymi elementami fryzy, świetnie widoczne na budynkach Czworoboku:











Wyjście z Czworoboku na boisko do gry w piłkę i do dalszych budowli:



W tyle, za boiskiem, widoczne kolejne zabytki Uxmal z Pałacem Gubernatora. Cdn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz