20 kwietnia, 2020

Piramidy Meksyku:Teotihuacan

Czekam, jak wiecie, na wizytę u egipskich piramid. Ale jednym z największych obszarów gdzie budowano piramidy jest Ameryka Środkowa i Południowa (Andy i wybrzeże Pacyfiku). Można tam znaleźć największą (pod względem kubatury) piramidę świata oraz rówieśniczki wielkich piramid egipskich. Pokażę stopniowo, co mam "w tym temacie" w swoim archiwum.

18 lipca 2010. Teotihuacan to wielkie centrum religijne i "przemysłowe" ok. 40 km na północny wschód od miasta Meksyk. A raczej było takim w okresie od II do VII-VIII wieku naszej ery. W czasach największego rozkwitu liczyło prawdopodobnie dobrze ponad 100 000 ludności, co stawiało je w liczbie sześciu największych miast świata tej epoki. Piramida Słońca to pierwsza wielka ceremonialna budowla Teotihuacan - powstała w I wieku n.e.:
Piramida Słońca jest uznawana za trzecią największą piramidę świata. Nazewnictwo (łącznie z samą nazwą Teotihuacan, czyli mniej więcej "Miejsce, skąd pochodzą bogowie") pochodzi od Azteków, którzy zastali tu tylko ruiny. Nawet język, którym posługiwali się twórcy Teotihuacan nie jest znany. Na szczyt piramidy można wejść:
 
To była akurat niedziela, większość turystów to Meksykanie, ale nie wszyscy:
Druga wielka piramida Teotihuacan została nazwana Piramidą Księżyca:
Piramida Księżyca jest dostępna tylko do poziomu pierwszego tarasu, ale dobre i to. Z góry dobrze widać wielki system ołtarzy pod piramidą:
oraz Piramidę Słońca i tzw. Aleję Zmarłych na prawo od piramidy:
Nazwę tej "alei" nadali Aztekowie, którzy uznali ustawione wzdłuż niej "piramidki" za grobowce. Archeolodzy twierdzą jednak, że były to "podmurówki" pod małe świątynie. Aleja była prawdopodobnie drogą procesyjną pomiędzy Piramidami Słońca i Księżyca a znajdującą się na jej przeciwnym krańcu, po lewej stronie, Piramidą - Świątynią Pierzastego Węża, Quetzalcoatl'a, boga niezwykle ważnego w tym obszarze kulturowym:
Piramida jest nieduża, obecnie mocno zniszczona, ale pozostały na niej resztki bogatego zdobienia:
Głowa Pierzastego Węża:
i boga deszczu Tlaloka w charakterystycznych "okularkach":
Tyle zostało ze schodów prowadzących na piramidę:

Rampy schodów i każdy stopień piramidy były kiedyś pokryte rzeźbami, z których pozostała tylko mała część. Pod Piramidą Pierzastego Węża odkryto przypadkowo w 2003 roku długi tunel na głębokości kilkunastu metrów, pełny rozmaitych przedmiotów i ozdób.
Wróćmy w pobliże Piramidy Księżyca. Jedna z bocznych piramidek:
W okolicznych salach pod dachem zachowały się freski:


Po co w tym górzystym kraju budowano piramidy? Dlaczego to olbrzymie, wieloetniczne miasto z rozlicznymi i dalekimi kontaktami zostało opuszczone? Pozostawiło po sobie żywą tradycję aż do przybycia Hiszpanów... A jakie ofiary składano na ołtarzach?
Nie mam odpowiedzi na te pytania, ale nie chciałbym leżeć na żadnym z tamtych ołtarzy.

W sumie, warto było pobiegać po tych stopniach, żeby zajrzeć w przynajmniej niektóre miejsca, ale nie starczyło czasu na muzeum. To był olbrzymi obszar, którego większość jest ciągle pod ziemią, przebadano tylko ceremonialne centrum, a i to nie całe. Może jeszcze będzie okazja?

 


 
  







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz