03 maja, 2020

Piramidy Meksyku: Aztekowie 1

Na terenie Miasta Meksyk znajdują się pozostałości piramid budowanych przez Azteków i ich sprzymierzeńców. Zdjęcia pochodzą z różnych wizyt w tym mieście w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

26 kwietnia 2017. Piramida w Tenayuca, obecnie na pólnocno-zachodnim przedmieściu, została zbudowana przez lud Chichimeca w XIII wieku naszej ery, po upadku Tuli. Była pięciokrotnie rozbudowywana począwszy od 1299 roku co 52 lata, ostatnie dwie fazy rozbudowy były prowadzone przez Azteków, którzy opanowali ten teren. 52 lata to cykl azteckiego (i innych) kalendarza; przy zmianie cyklu wszystko musiało być odnowione, wygaszano wszędzie ogień i rozniecano ponownie, jeżeli bogowie przedłużyli istnienie świata dając znak wschodzącym słońcem nowego okresu. Oto co archeolodzy znaleźli w Tenayuca po usunięciu olbrzymiej ilości ziemi i gruzu z dużego wzgórza:
A co leży na podstawie piramidy?:
Z trzech stron piramida była otoczone szeregiem kamiennych węży, jest ich ponad 100; specjaliści twierdzą, że były to węże związane z kultem ognia i słońca:

Powyżej wejście do tunelu wydrążonego w piramidzie przez archeologów. Warto zwrócić uwagę, że część węży, jak tutaj, jest zwinięta w kłębek. Zwinięte węże występuje też samodzielnie w niektórych punktach wokół piramidy:

A tak wygląda styk dwu kolejnych warstw rozbudowy:
Głowy węży wystają też wprost ze ściany. Interesujące są wstawki trupich czaszek, charakterystyczny element tulańskich i azteckich dekoracji nazywany Tzompantli czyli Ścianą Czaszek:

Piramida musiała być wysoka, odkryte i odrestaurowane są tylko ściany podstawy piramidy, zostało jeszcze dużo gruzu ponad nimi:

Była to typowa dla Azteków podwójna piramida, czyli na jednej szczytowej platformie stały dwie świątynie: boga deszczu i boga wojny, każda ze swoją sekwencją schodów. Piramida w Tenayuca miała być wzorem dla Templo Mayor, głównej piramidy Azteków zbudowanej w ich stolicy; tak przynajmniej twierdza fachowcy.

Wszystkie elementy dekoracyjne były malowane. Ciekawą wskazówkę można znaleźć w miejscowym muzeum. Oto zdjęcie jednego z węży wykonane w specjalnym oświetleniu ujawniającym resztki barwników:


Tego typu badania jak również mikroskopowe analizy powierzchni pozwalają na rekonstrukcję oryginalnego wyglądu rzeźb, jak na przykład (zdjęcia z muzealnej planszy):

Po podbiciu Meksyku przez Hiszpanów piramidy zostały potraktowane jako źródło kamienia na budowę kościołów i pałaców nowych władców. Oto inny przykład - piramida Santa Cecilia Acatlican w pobliżu Tenayuca (Santa Cecilia to pobliski kościół zbudowany częściowo z kamieni pochodzących z piramidy):
To też była podwójna piramida, a na jej przykładzie można obserwować kolejne stadia budowy: po lewej stronie na powyższym zdjęciu fragment pierwszej budowli, po prawej fragment drugiej fazy z dodaną na szczycie świątynią. Na kolejnych zdjęciach widać też same już podstawy trzeciej i czwartej fazy rozbudowy:
 
Szczytowa świątynia jest tylko przykładową rekonstrukcją (fachowcy kręcą nosem), ale daje pewne pojęcie jak to mogło wyglądać. Przed świątynią fragment rzeźby jednego z bóstw z małą miseczką na podołku (ale z odbitą głową):
Na te miseczki składano w ofierze bogom bijące jeszcze serca wyrwane z piersi jeńców. To czarna, dla nas, strona tej cywilizacji. Ale Indianie traktowali te ofiary jako zwrot długu i wkład ludzi w podtrzymanie istnienia świata. Według ich wierzeń, bogowie tworząc ten obecny świat (kilka poprzednich nie utrzymało się) poświęcili swoje życie skacząc w ogień i zamieniając się jeden w słońce a drugi w księżyc (ten pierwszy sam się zgłosił i odważnie skoczył w ogień, a drugi został wyznaczony na ochotnika i, ponieważ się opierał, wrzucony przez kolegów - stąd różnica w blasku). Bogowie potrzebują na bieżąco ludzkiej krwi, aby mieć siły doglądać świat w jego istnieniu; widać, że nie jest to prosta sprawa. A oto Chacmool (tak nazywano te figury) z muzeum w Tula w pełnej krasie, czyli z głową:
Szczególnie dużo Chacmool'ów znaleziono wśród pozostałości po wojowniczych plemionach, jak Toltekowie (Tula), Majowie z Yukatanu, zwłaszcza z Chichen Itza, i Aztekowie. W ofierze składano oczywiście nie tylko ludzi ale również to co na całym świecie: zwierzęta, żywność, kwiaty i cenne przedmioty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz