25 lutego, 2024

Caye Caulker: snorkowanie. Miasto Belize

24 lutego 2023. Kolejna tragedia: w czasie snorkowania otworzyła mi się klapa kieszeni na baterię i kartę w aparacie do zdjęć podwodnych. Nici z tych zdjęć. Ale i rafa do niczego - prawie martwa. Niewiele korali, niewiele rybek. Za to w innym miejscu pływaliśmy z rekinami (małe, brązowe) i płaszczkami (niektóre olbrzymie) zwabionymi wrzucanymi z naszego stateczku (kilka innych robiło to samo) rybkami.

Po południu krótki spacer po centrum Miasta Belize i przejazd do miasta San Ignacio, już blisko granicy z Gwatemalą, na nocleg. Pogodny dzień, miły odpoczynek na Karaibach.

Po wyprawie na Caye Caulkner pozostało mi tylko kilka zdjęć ornitologicznych:



Chyba pelikan, a te duże ptaki z jaskółczymi ogonami nad naszym stateczkiem?

Tutejsze wysepki (cayes) wzdłuż wybrzeża bardzo pasowały angielskim korsarzom grasującym na Morzu Karaibskim do ukrywania się przed poszukującymi ich Hiszpanami. Potem zauważono w selwie drzewa mahoniowe, które wycinano i spławiano rzeką na wybrzeże, skąd transportowano je statkami do Europy. Po kilku potyczkach z Hiszpanami Anglicy zajęli ten teren dla swojego króla. Tak powstał Honduras Brytyjski, który po uzyskaniu niepodległości w 1981 roku przybrał nazwę Belize. Jeszcze wcześniej, w 1961 roku, huragan zniszczył większość Miasta Belize i stolicę przeniesiono w głąb lądu do Belmopan (do dziś). Odbudowano jednak co ważniejsze angielskie budynki kolonialne. Kilka próbek:








Ciekawe są te łodzie rybackie u ujścia rzeki, którą spływał mahoń (dalej wycinany): na ich pokładach piętrzą się małe kanu. Po wypłynięciu na morze te jednoosobowe łódki są spuszczane na wodę i każdy załogant łowi samotnie (na wędkę?).

A te olbrzymie budynki na wyspie naprzeciw miasta?:

 

To przystań dla wielkich promów pasażerskich krążących po Morzu Karaibskim z wysadzaniem pasażerów w co ciekawszych miejscach na kilka godzin. Teraz muszą zatrzymywać się ok. sześciu mil od brzegu i turyści przesiadają się na mniejsze statki. Budowany terminal pasażerski (na zdjęciu) ma być połączony szosą (most, grobla?) z Miastem Belize.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz