14 kwietnia 2024. Stare Państwo w Egipcie to III tysiąclecie przed Chrystusem. Mastaba (po arabsku "ława") to typ grobowca, początkowo faraonów (mastaby ustawione jedna na drugiej utworzyły pierwszą piramidę schodkową), potem znaczących urzędników (jak w przypadku Dachli). Pod płaską strukturą z cegły mułowej krył się głęboki szyb prowadzący do komory grobowej. Szyb był zasypywany kamieniami i gruzem po ceremoniach pogrzebowych. Tutaj dokopano się do dwu grobów i udostępniono je turystom. Tak to wygląda:
Wewnątrz dwie komory z pozostałościami obrazów na ścianach:
Malowane tak około cztery i pół tysiąca lat temu. Można też znaleźć sceny z życia codziennego. Drugi grobowiec jest skromniejszy:
ale zawiera sarkofag i nakrywającą go płytę (obecnie podwieszoną):
Sarkofag jest wewnątrz ozdobiony:
Jedyna pozostała struktura mastaby stercząca ponad powierzchnię (jak powinna mastaba):
Na ostatnim zdjęciu pozostałości kaplicy grobowej (prawdopodobnie, bo wykopalisk jeszcze nie zaczęto i tylko przypuszcza się, że pod spodem jest szyb i grobowiec). W sumie ma tych mastab być tu pięć.
To miejsce nazywa się Qila Al Dabba. Zajrzeliśmy tu na moją prośbę (znalazłem je w przewodniku) i oczywiście za zgodą policji (to tylko kilkaset metrów od szosy, ale i tak czekali przy zjeździe).
Przy okazji otwarta woda w oazie Dachla (to część definicji oazy), zbiornik wzmocniony sztucznym wałem:
Jak silne źródła muszą tu bić, żeby utrzymać tak dużą powierzchnię wody.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz