13 sierpnia, 2022

Malacca: Ulica Harmonii

09 sierpnia 2022. Ulica Harmonii otrzymała taką nazwę bo znajdują się przy niej:

świątynia hinduska:

meczet:

i świątynia buddyjska:



Kilka obrazków z tej świątyni:









No i bóg - tygrys, który usadowił się w tej świątyni: może narobić człowiekowi biedy, ale opiekuje się ciężarnymi kobietami i potrafi uspokoić rozpłakane dziecko:




To nie koniec atrakcji Ulicy Harmonii. Obok starej świątyni buddyjskiej znajduje się nowa:


i jeszcze dwie niezidentyfikowane świątynie:



Jedna z nich może być dedykowana Cheng Ho - pamiątek po nim jest w Melace więcej niż wiedziałem będąc tam (źródło - wspomniana książeczka).

Kontynuując duchowe sprawy - katolicki kościół pod wezwaniem św. Franciszka Xaviera:


i protestancki kościół p.w. Św. Ducha:

Dorzucę jeszcze zgrabny meczecik (trochę mi się pochylił):

i jeszcze jedną świątynię i drugi tradycyjny meczet:




No i widok na rzekę:


Trzeba zwrócić uwagę na dobrą markę starej Melaki, której nadanie rozruszało miasto w ostatnich latach:


Niestety covidowy lockdown i mała liczba turystów spowodowały, że częsty jest taki widok:



Mówią nam: covidowe bankructwa.

10 sierpnia 2022. Rano nad Melaką przechodzi burza. Czterogodzinna jazda autobusem do Singapuru wydłuża się o kolejne trzy godziny - 9 sierpnia było w Singapurze Święto Niepodległości, ludzie wracali następnego dnia do domu po długim weekendzie.


2 komentarze:

  1. Krzepiące fotografie, zwłaszcza jesli się pamięta o Birmie i sytuacji ludu Rohingya. To samo w New Delhi, gdzie całkiem niedawno ofiarą pogromu padło wielu muzułmanów. Jesli ta ulica Harmonii stanowi symbol i emblemat całej Malezji - to faktycznie jest to oaza tolerancji i harmonii międzyludzkiej. Notabene coś podobnego stworzyli kiedyś, jak czytałem u Chłędowskiego, królowie normandzcy na Sycylii, szczególnie pod rządami Rogera II. Do dziś historycy sztuki opisując katedrę w Amalfi, analizują
    obecne tam cztery style: arabski, gotycki, bizantyjski i romański, bo wszystkie te kultury były tam równouprawnione. Nadmienia jednakowoż, że po Normanach przyszli Hohenstaufowie i był to koniec owej harmonii.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I w Malezji bywało różnie: Malaje palili Chińczyków lub odwrotnie. Działała też przez długi czas silna prokomunistyczna partyzantka. Teraz oficjalna propaganda silnie podkreśla potrzebę harmonii współżycia pomiędzy trzema głównymi grupami etnicznymi Malezji: Malajami, Chińczykami i Hindusami.

      Usuń