14 października, 2022

Zamek Krzyżowców, bizantyjskie mozaiki

13 października 2022. To był bardzo urozmaicony dzień. W kolejności chronologicznej: potężny zamek krzyżowców w Karnak, bizantyjskie kościoły i mozaiki z VI wieku w Madabie i na Górze Nebo, miejsce skąd Mojżesz przed śmiercią oglądał Ziemię Obiecaną na Górze Nebo, pozostałości wielu kultur w ruinach Cytadeli ammańskiej i niezwykle ciekawe muzeum archeologiczne. 

Zwiedzanie jest bardzo intensywne: śniadanie o 6:00 lub 6:30, wyjazd odpowiednio o 7:00 lub 7:30 (+15 minut, jeżeli przenosimy się w nowe miejsce i trzeba spakować walizki), przyjazd do hotelu 18 - 19-ta - jak to na objazdówkach.

Najbardziej znany zamek krzyżowców Karak w miejscowości o tej samej nazwie stoi na wysokim wzgórzu. Był jednym z elementów wschodniego obronnego pasa zamków ciągnącego się od Akaby do granicy z Turcją. Wcześniej stał tu zamek Nabatejczyków, a jeszcze wcześniej prawdopodobnie Moabitów. Zamek widziany z dołu:

i rzut oka z murów na dół (podobno skazańców zrzucano w tym miejscu z muru zakładając na głowę drewnianą skrzynkę - żeby za szybko nie stracił przytomności)


Na górze pozostały tylko resztki dawnej świetności, ale trochę tego jest, i widoki wspaniałe:










Ciekawe są wnętrza i podziemia. Brama wjazdowa:



Kuchnia, jadalnia i rozdzielający je korytarz:




Ciekawie zbudowany korytarz przy skale:

Jedna z komnat rycerskich:



Zamek został zdobyty przez Saladyna Wielkiego (Kurda z pochodzenia) po ośmiomiesięcznym oblężeniu w 1183 roku. 

Dalszy ciąg nastąpi, może dopiero po powrocie do domu, niestety nie wyrabiam się z czasem i siłami.

Kierujemy się teraz do Madaby, miasta będącego silnym ośrodkiem bizantyńskim, znanym w szczególności z produkcji mozaik. XIX-to wieczna grecka cerkiew skrywa w bocznej nawie mozaikę - mapę Ziemi Świętej, datowaną na 560 rok po Chrystusie (a właściwie to co z niej dotrwało do naszych czasów):


To oczywiście zdjęcie planszy z całością mapy przed kościołem. Kilka szczegółów; Jerozolima otoczona murem:

i ryba uciekająca w górę rzeki od ujścia Jordanu do Morza Martwego:

Jak widać mapa została dokładnie opisana po grecku. 

Dodam tu jeszcze bizantyjskie mozaiki z obecnego kościoła franciszkanów (na miejscu kościoła z IV wieku), pochodzące z ok. 530 roku. Najsłynniejsza z nich, dobrze zachowana, tajemnicza mozaika przedstawia relacje człowieka i zwierząt - od walki z wielkimi drapieżnikami (u góry) do udomowienia kopytnych (i strusia):






Pozostałe mozaiki są oparte na pięknych wzorach geometrycznych:








Opis Góry Nebo i zwiedzania Ammanu przeniosłem do "Góra Nebo, Cytadela i muzeum archeologiczne w Ammanie".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz